Kullanım Alanları

SİLİS KUMU KUVARS
FİLTRE KUMU CAM SANAYİ
ARITMA KUMU SERAMİK
PLAJ KUMU PORSELEN
SAHİL KUMU KOMPOZE TAŞ
OYUN HAVUZU KUMU BOYA SANAYİ
RASPA KUMU ELEKTRONİK
KUMLAMA KUMU METALURJİ
YAPI KİMYASALLARI KUM SODYUM SİLİKAT
HALI SAHA KUMU KİMYA SANAYİ
PATİNAJ KUMU REFRAKTER
SÖVE KUMU  
EPOKSİ KUMU  
HİPODROM KUMU  
FİLTRE ANTRASİT  

FİLTRE KUMU
 

    

TS EN 12904 standartlarında üretilen filtre kumu ve çakılları içme suyu ve atık su arıtmalarında ve kazan filtrelerde  kullanılmaktadır.
Filtre Kumu su ve diğer  sıvıların filtrasyonunda, içme suyu , endüstriyel su şartlandırma ve atıksu arıtma tesislerinde güvenle kullanılır.


CTP BORU ÜRETİMİ
 

CTP
CTP borular  Elyaf Sarma işlemi uygulanarak üretilir. CTP boruların üretiminda Silis kumu hammade olarak kullanılmaktadır.

CAM YÜNÜ ÜRETİMİ
 
Cam yünü uygulama esnasında yırtılmayan yapısı ile yalıtım ürünleri içerisinda önemli bir yer tutar. Cam yününün hafif bir yapısı vardır. Cam yünü hem ses hem de ısı yalıtımında çok etkili bir üründür. Cam yünü 1200-1300 derecede Silis Kumunun eğriltilmesi ile oluşur.
CAM ÜRETİMİ
 

 

Silis kumu camın ana hammaddesidir. Cam üretiminde kullanılan silis kumlarının bünyesindeki demir oksit oranları çok düşük olmalıdır. Kum içerisindeki yabancı kimyasallar camda şekil ve renk bozukluğuna yol açabilir. Silis kumu cam kumlama amacı ile de kullanılmaktadır.

 

KUMLAMA KUMU
 


Kumlama;  demir, çelik gibi metallerin korozyonlarının temizlenmesi amacı ile  silis, bazalt, grid adında çeşitleri olan ve kullanım yerleri farklı özel maddeler ile yapılır


PATİNAJ KUMU
 


Silis Kumu, tren raylarında olabilecek buzlanma ve kaymaları önlemek amacı ile tren, tramvay ve demir yolu taşımacılığında güvenli ve hızlı şekilde durma amacıyla kullanılır.

HALI SAHA KUMU
 
0.500-1.00 mm aralığında yıkanmış, elenmiş ve kurutulmuş silis kumları halı sahaların zeminine uygulandığında yağmur suları ve yüzey sularının drenajında filtre görevi yapar. Böylelikle halı sahaların ömrünü uzatır. 


HİPODROM KUMU
Silis kumu at yarışı ve spor sahalarında kum pistler için kullanılmaktadır.
 

 

 

 

DÖKÜM KUMU

 


Kuvars kumu döküm sanayinde kullanılan çok önemli bir üründür. Yüksek sinterleşme sıcaklığı, kolay şekillendirilir olması ve döküm işleminden sonra malzeme üzerinden kolay temizlenebilmesi kuvars kumu döküm sanayinin vazgeçilmez bir metaryeli haline getirmiştir.

SODYUM SİLİKAT ÜRETİMİ
Silis kumu çeşitli kimyasal  işlemlerden sonra sodyum silikat üretimi amacı ile bu sektörde
kullanılmaktadır. 

 

SÖVE KUMU

 

    
 

Maden Ocaklarımız

KIRKLARELİ ERİKLİCE KÖYÜ SİLİS KUMU VE KUVARS MADEN OCAĞI

Silis Kumu ve Kuvars Maden Ocağı

Eriklice Köyü Kırklareli

Detaylar »

ÇATALCA SUBAŞI İSTANBUL KUVARSİT MADEN OCAĞI

Kuvarsit Maden Ocağı

Çatalca Subaşı İstanbul

Detaylar »

ÇORLU MARMARACIK MİKRONİZE ELEME VE ÖĞÜTME TESİSİ

Mikronize Eleme ve Öğütme Tesisi

Marmaracık Çorlu

Detaylar »